Yüz Yogası Son Güzellik Trendi

Yüz yogasının ne kadar etkili olduğunu anlamak için başlangıç egzersizlerinden bir iki örnek uygulayıp faydasını test edebilirsiniz. Eğer vücut sesinizi dinlemeyi azıcık bilen birisiyseniz, yüz yogasında herhangi bir egzersizi ilk yapışınızda bile kaslarınız üzerindeki etkisini hemen hissedeceksiniz. Yaptığınız egzersiz hareketini bitirdiğiniz anda egzersizin çalıştırdığı kaslarda sızı, gerginlik ya da sertleşme hissetmeniz iyiye işarettir.

Emme hareketi

işaret parmağınızı ya da bir kalemi dudaklarınızla kavrayıp, sert bir şekilde emiyor gibi yaparak beş saniye kadar bu şekilde kalın. Hareketi yapıyor olduğunuz anda bile gerilen bölgeleri ayna karşısında rahatlıkla görebilirsiniz. Dudak ve yanak kaslarını çalıştırdığı gibi çene ve boyun kaslarını da çalıştıran yüz yogası egzersizlerinden biridir ki bu sadece ufak bir başlangıç egzersizi. Bu egzersizin yüzünüzde kalış süresini arttırabilir ya da isterseniz kesik halde peş peşe yapabilirsiniz.

Bilimsel araştırmalara göre; yüz yogası sonrasında ağız etrafında bulunan yuvarlak kasları en çok çalıştıran egzersiz öpüşmek. 34 adet yüz kasını 112 adet postural kası harekete geçirmekteymiş. Öpmelere doyamadığınız bir sevgiliniz varsa, yaşadınız. Yoksa yüz egzersizlerine devam…

Ooo Hareketi

Konuşma dilinde ‘O’ harfi kullanışını biraz abartarak, yani dudaklarımızı büzüp ileri iterek uzun bir ‘Ooooo’ diyoruz. Dudaklarınızı bu şekilde gergin tutarken mümkün olduğunca gülmeye çalışın. Bu egzersizle de dudak, yanak, çene ve boyun kaslarınızın gerildiğini hemen göreceksiniz. Hareketi bıraktıktan sonra ise bu bölgelerdeki kaslarınızda sıkılaşma ve sertlik hissedeceksiniz. Bu yoga hareketi ciltte sıkılaşma ve kırışık önleme etkilerinin yanı sıra dudak duruşunda da hoşluk yaratan bir etkiye sahiptir.

Güzellik İksiri için Hareketler

Yüz Yogası Yüz Bakımının En İyi Yolu

Yüz yogası hareketlerinde gülüyor gibi yapmak sıkça kullanılan bir harekettir. Fransız bilim adamı Guillame Duchenne bu konuyla ilgili olarak ‘Güldüğümüz her zaman aslında kendimize ücretsiz yüz gerdirme terapisi hediye ediyoruz’ demiş. Gülümsemek, günümüzde birçok bilim adamı tarafından doğal bir ilaç olarak kabul ediliyor. Endorfin, serotonin gibi mutluluk hormonlarının salgılanmasını arttırıyor. Bu da; kalp sağlığından cilt sağlığına kadar geniş bir yelpazede bizlere şifa getiriyor. Yüz yogası egzersizlerinin güzellikten öte, bu gibi etkilere vesile olduğunu da aklımızın bir köşesine yazmış olalım.

Orbikuler Ağız Hareketi

Orbikuler kaslar ağız ve göz çevresindeki yuvarlak kaslar demek oluyor. Aşağıdaki, yüz kaslarının sınıflandırıldığı fotoğrafta kırmızı kutucuk içine alınmış kaslardır. Ağız çevresindeki bu yuvarlak kasların daralma ve gevşemesine yönelik egzersizler dolgun dudak oluşumunu sağlıyor.

Bu egzersizlerden biri;

Ağzınızın iki ucuna işaret parmaklarınızı koyup, dudaklarınızı dışarı doğru yavaşça çekmekle yapılıyor. Yaklaşık beş saniye bu şekilde kalıp hareketi sonlandırabilirsiniz. Ardından dudaklarınızı biraz daha gergin tutarak aynı hareketi yapmaya devam edin. Her yapışınızda dudaklarınızı bir öncekine nazaran daha çok gergin tutun. Dudak çatlamasını önlemek için dudaklarınıza bir nemlendirici ya da lip balm sürseniz iyi olur. Bu egzersiz orbiküler ağız kaslarını daraltmaya yönelik bir hareket olduğu için daralma gerçekleştikçe öne doğru dolgun bir dudak yapısına sebep oluyor.

Yüz Yogası Yapanlar Yaşlanmıyor

Kozmetik dünyasının son cevher ürünü olan dudak dolgunlaştırıcı rujları bilmeyen yoktur aramızda.  Bu ürünlerde, ölüme ya da zehirlenmeye sebep olmayacak oranda yılan zehirleri ya da dünya üzerindeki en acı biberlerin özlerinden kullanıldı ve damarlar kanla dolup dolgunlaşma bu şekilde sağlanmaktaydı. Fakat bu ürünlerin sonrasında ciltteki kolajen liflerini yok ederek dudakların iyice sönük bir hal almasını ve ek olarak yaşlanmayı hızlandırdığını artık birçoğumuz biliyor. Kendini korumak isteyen hücrelerimiz, normalden fazla radikal üretmeye başlıyor ve dolgun olması için uğraştığımız dudaklar bir süre sonra dümdüz dudaklara dönüşüveriyor. İşte bunlar hep bu tembellikten başımıza geliyor..!

20 yaşından sonra her yıl yaklaşık %1 kolajen kaybediyoruz. Bilim insanlarının dediğine göre; hepsini geri kazanmayı beklemek tabiat anaya haksızlık ama elastikliğini ve sıklığını yeniden kazanmak mümkün. İşte yüz yogası en çok da bunu sağlıyor.

Yüz yogası nasıl yapılır öğrenmek için tek ihtiyacınız olan; Yüz Yogası Teknikleri isimli yüz yogası kitabını okumak. Tıklayın, inceleyin…