Göz Yogası nedir nasıl yapılır nereden öğrenilir detaylarıyla aktarıyoruz. Göz yogası ile kısa sürede istediğiniz değişimi yakalayabilirsiniz.

Göz yogası çok karıştırılan bir kavram olabiliyor çünkü göz yogasının birkaç çeşidi var. Hepsinden tek tek bahsederek ilgililerine yardımcı olmaya çalışalım. Güzellik ve estetik amaçlı göz yogası, görme sağlığı amaçlı göz yogası, meditasyon amaçlı göz yogasından kısaca bilgiler verelim.

Göz Yogası Nedir?

  • Güzellik için
  • Görme sağlığı için
  • Meditasyon için

Göz yogası- Güzellik için

Göz yogasısının bu türü bizim sayfamızın da genel konusu olan güzellik yogasının kapsadığı bir yoga türüdür. Daha doğrusu yüz yogası adı altında yapılan ve göz çevresine fayda sağlayan bu egzersizler göz yogası olarak adlandırılır. Göz çevresindeki kırışıklıklara, göz kapağı düşüklüğüne, sarkmasına karşı yapılır. Sadece bunlarla sınırlı değildir tabi ki, kaş yapınızı şekillendirmekten göz altı çukurlarını daha iyi bir hale getirmek gibi pek çok faydası vardır. Sayfamızda bu egzersizleri sık sık anlattığımız için burada tekrar o detaylara girmeyi gereksiz buluyoruz ama buraya geliş sebebiniz güzellik amaçlı göz yogası ise ‘Göz kapağı düşüklüğü egzersizleri’ başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Göz kapağı düşüklüğü egzersizleri ve çok daha fazlasını o yazımızda bulabilirsiniz.

Göz yogası- Görme sağlığı için

Bu tür, göz çevresindeki kaslar değil de göz organımızın arka kısmındaki kasların çalıştırılmasına yönelik egzersizleri kapsar. Bu kaslar belli bazı göz hareketleri yaparak normalinden aktif hale getirilir ve kasların tembelleşmemesi sağlanır. Bu yolla göz bozukluğu derecesini azaltan kişiler olduğu söylenir. Mesela gözünüzle 8 çizer gibi hareketler yapmak bu egzersizlerden biridir.

Örneğin; Amerikalı göz doktoru William H. Bates’in, 1912’de geliştirdiği egzersiz temelli teknik ile New York’daki pilot okullarda miyop çocuk sayısını %6’dan %1’e indirmeyi başarmış olduğu kayıtlara geçmiştir. Ancak siz de tahmin edersiniz ki milyon dolarlık ilaç ve sağlık sektörü bu tür doğal yöntemlerin bilinip yaygınlaşmalarını istemezler. Bilinirse ilaç ve gözlük üreticilerine ihtiyaç kalmaz ve bu da onlar için ciddi maddi kayıplar demektir.

Göz yogası- Meditasyon için

Bu yoga türünde meditasyon, konsantrasyon gibi amaçlar ön plandadır. Zihin açıklığı için bu metodu yapan öğrenciler bulunur. Bir nesne seçilir ve bu nesne üzerinden tek noktaya konsantrasyon sağlamaya çalışılır. Seçilen o nesneye karşı kişi zihninde farkındalığını arttırmaya çalışır ve bu bir süre sonra çaba sarf etmeden kendiliğinden olmaya devam ettiğinde nesneyle bir olma hissi yaşanır. Bu göz yogası türünde yanan bir mum en çok seçilen nesnelerdendir.

Göz Yogasının Faydaları Nelerdir?

Göz yogası faydaları denildi mi, biz daha çok güzellik amaçlı yapılan yoganın faydalarından bahsedebiliriz çünkü web sayfamızdan da bildiğiniz gibi üzerine ağırlık verdiğimiz, tecrübe ettiğimiz konu güzellik yogası. Fakat diğer göz yogalarını tecrübe etmemiş olsak da onları da çok mantıklı bulduğumuzu söylemeliyiz. Bunların hiç biri sihir ya da tılsım değil. Bilimde de yer edinmiş spesifik çalışmalar bunlar.

Çalıştırılan kas her zaman gelişir, olay bu kadar basittir. İster cilt altındaki kas ister kafatası içerisinde göz arkasında kalan kas hiç fark etmez. Çalıştırılan her kas gelişir, kuvvetlenir, sağlık bulur. Dolayısıyla bu doğal yöntemlerde inanılmaz bulunacak hiçbir şey yok.

Daha fazla uzatmadan kendi branşımızda bulunan göz yogasının faydalarını sıralayacak olursak;

  • Düzenli göz kapağı düşüklüğü egzersizleri ile kapaklarınızı daha diri ve genç hale getirebilirsiniz
  • Göz çevresindeki kasları güçlendirerek kaz ayaklarından, göz çukurlarından kurtulabilirsiniz
  • Tüm bunların sonucunda elbetteki daha etkileyici bir göz yapısına sahip olursunuz ve yaşınız ilerledikçe karşılaşacağınız yaşlanma belirtileriniz akranlarınızın çok altında olur

“Göz yogası” egzersizlerinin tamamını öğrenmek için Yüz Yogası Teknikleri kitabından faydalanabilirsiniz. Kitabı indirmek için tıklayın

yuz yogasi hareketleri öğren